Robert J. Block High School Awards

for Exceptional Achievement in the Arts

When Allied Arts Foundation founder Robert J. Block set aside an endowment to fund the arts, it was understood that one of his chief passions was the encouragement of the young to pursue their art.

Since 1998, Allied Arts Foundation has made annual awards to three students from each of Seattle’s fourteen public high schools for their achievements in literary, musical, visual and performing arts. The awards are presented at the end of each scholastic year in the form of a cash award, certificate and letter to each student. To date, over 1,175 awards have been given.

It is with great pleasure that we get first introduction to Seattle’s budding artistic talent, and it is our wish to follow the progress of award recipients in the years to come.

We welcome contributions  earmarked for the Block Awards to add incentive and encouragement for the young in their artistic growth.

 

2017 Block Award Winners

The 2017 Allied Arts Foundation Block Awards Committee, chaired by Virginia Wyman, is proud to announce the winners of the 2017 Robert J. Block Awards for Artistic Excellence:

Ballard High School

  • Kaye Gill for Music – Orchestra, Jazz Band
  • Anna Volk for Visual Art
  • Samantha Scheiber for Theater Arts

Chief Sealth International High School

  • Evelyn Morales for Visual Arts
  • Benjamin Orlin for Music

Cleveland High School

  • Han Eckelberg for Graphic Arts
  • Karen Bravo Garcia for Art
  • Gina Nguyen for Music

Franklin High School

  • Yin Yin Xu for Visual Arts

Garfield High School

  • Benjamin Williams for Theatre
  • Jazzy Lyons for Music
  • Cora Andersen-Bicknell for Visual Arts

Ingraham High School

  • Emily Keogh for Music
  • Baoyi Ma for Visual Arts
  • Conner Walsh for Drama

Nathan Hale High School

  • Helen Koenig for Music
  • Marcella Petersen for Photography/Visual Art
  • Kenny Valenca for Visual Arts/Digital Arts/Music

Nova High School

  • Gabriel Schmid for Music
  • Ada Fujiita for Performance
  • Zora Seboulisa for Spoken Word
  • Audrey Irish for Visual Arts
  • Mae Calverley for Visual Arts

Rainier Beach High School

  • Amanda Dela Cruz for Visual Arts
  • Lionel Tukei for Visual Arts – Ceramics
  • Diego Reyes for Performing Arts – Theatrical Production

Roosevelt High School

  • Nicholas Kemmling for Visual Arts
  • Berkeley Loper for Theatre and Dance
  • Maya Hunter for Music – Choral
  • Finnian Allen for Music – Instrumental

Seattle World School

  • Gustavo Alfaro for Drama
  • Cielo Martinez for Graphic Art
  • Maraima Kante for Ceramics

South Lake High School

  • Miguel Perez Lucio for Visual Arts – Fine Arts
  • Devin Harris for Music – Singing
  • Jolinda Vivao for Visual Arts – Fine Arts

The Center School

  • Elizabeth Hughes for Visual Arts
  • Mitchell Gutierrez for Literature
  • Benjamin Schwartz for Visual Arts

West Seattle High School

  • Meir Parent for Drama
  • Leonard Purcell for Music
  • Lily Foucault for Visual Arts